Хлебарките са насекоми , които съществуват повече от 230 млн. години благодарение на изключително голямата си приспособимост . Известни са над 4000 вида , повечето от които живеят извън населените места. По–малко от 1 % са синантропни , тоест съжителстват с хората.
Те са един от най-важните насекоми вредители.
Хлебарките обикновено са активни през нощта , могат да се видят при внезапно осветяване в помещенията. През деня се крият в цепнатини и пукнатини в стените , рамките на врати , мебели , шкафове , бани , електрически апарати и др. При голям брой и използване на инсектицидни препарати , хлебарките може да се видят и през деня.
Женските снасят яйцата си в групи , покрити от защитна покривка.
Женските я носят със себе си , до момента в който малките са готови да се излюпят или я оставят на подходящо място , където е подходящо и в близост до храна и влага.
Хлебарките са всеядни насекоми , те се хранят с всички хранителни продукти , които използват хората , с остатъци от храна , с фекалии .Те повръщат част от смляната храна върху хранителни източници и допълнително я замърсяват.
Техни експерименти се наблюдават и могат да се видят , върху храна , предназначена за консумация от хората , върху съдове за храна.
Като пълзят в канали и отходни места , те замърсяват тялото си с различни патогени за хората , микроорганизми ( причинители на болести ) и стават техни преносители.
Хлебарките се разселват пасивно и активно.
Пасивно се пренасят чрез амбалаж , стоки , апаратура. След заселване в една сграда хлебарките на собсвен ход се разпространяват в хоризонтална и вертикална посока до последния етаж.
Те преминават през пукнатини , дупки , инсталации , отвори на тръби , канална мрежа , до жилищата на хората.
Заселването на сградите се дължи до голяма степен на лоша хигиена.
В нашата страна се срещат по-често 4 вида синантропни хлебарки – кафявата (немска), черната (ориенталска) , американската (дългоантенеста) и кафявоивичеста (мебелна).
В България кафявата немска хлебарка е най-разпространения вид. Тя е една от най-дребните синантропни хлебарки с дължина от 10 до 15 см.
Среща се в ресторанти, столове, предприятия за преработка на хранителни продукти, жилищни комплекси, също така както и в кухни, килери, бани, шахти, канализации, и т.н.
С какво се хранят хлебарките. Отговорът е с почти всичко. Намирал съм хлебарки в захранването на компютъра, където живеят на топло и понякога гризат кабели и други електронни компоненти. Намирал съм досадните инсекти дори в един стар лаптоп, който не беше ползван с години.
Унищожаването на хлебарките е трудно, защото дори когато се постигнат добри резултати броят им се свежда до единични екземпляри. Тогава се ограничава достъпа до внасяне на яйца или нови хлебарки. От изключителна важност е стриктното провеждане на профилактични мерки, които целят да се ограничи всякакъв достъп да стигнат до сградите и да се намали значително тяхната заселеност.
Евентуално внесените хлебарки или влезналите , трябва да бъдат лишени от условия за развитие . Стриктното изпълнение на изискванията( запушването на отвори и грижата за хигиена , третирането с инсектицидни препарати и тн ) улеснява до голяма степен , провеждането на мерките за унищожаването на хлебарките.
По тази причина много важно е правилно да обработват помещенията с подходящ инсектицид.
Най –често се използват препарати с остатъчно действие.Хлебарките започват да умират до часове, голяма част пак от тях обаче се прибират в убежищата и изчакват да мине действието на препарата. Ето защо е важно обработените повърхности да не се измиват няколко дни след обработката.
За унищожаването на хлебарките се прилагат аерозоли и течни препарати. Добре е да се оставят 3 часа затворени след третирането, след това да се проветрят добре.
Много добър ефект дава и голям резултат комбинация от опръскване с инсектициден препарат и допълнително опръскване с аерозоли за удължен ефект.
Нова форма има за приложение и геловете които се слагат като точки.
Трябва да се обработва цялото помещение , ако само се изостави едно необработено помещение, ефекта ще стане частичен, тъй като незасегнатите хлебарки ще се укриват там.
Една обработка никога не е достатъчна . При слаба заселеност на обекта обикновено добър резултат се постига след 2 – 3 обработки. При висока заселеност 4 – 5 обработки , като интервал между обработките не трябва да бъде по голям от 25- 30 дни.
Тъй като инсектицидите са токсични, необходимо е по време на обработка домашните животни да се махнат от мястото, да се покрият или приберат съдове и хранителни продукти.
След приключване на обработката, всички обработени повърхности трябва да се измият, със съответния дезинфектант.